Zanimljivosti

Dan kada je lider kulta “Hram naroda” odveo u smrt skoro hiljadu svojih sljedbenika

Na nagovor lidera Jima Jonsa skoro hiljadu sljedbenika kulta poznatog kao Hram naroda odlučilo je na dan 18. 11. 1978. godine počiniti kolektivno samoubistvo.

Jim Jones je šezdesetih godina u San Franciscu stekao popularnost kao jedan od propovjednika koji se borio protiv “nepravednog sistema”. Propovjedao je “socijalno evanđelje” a u okviru Hrama naroda je vodio razne socijalne programe za najugroženije društvene slojeve. Njegova politika socijalne i rasne jednakosti je privukla mnoge marginalizovane grupe društva.

Zajednica Jima Jonsa je već 1977. godine okupljala više od 20.000 sljedbenika, no u to vrijeme se pojavljuju i prve kontroverze vezane za njegovu zajednicu. Bivši članovi kulta su ga optuživali da ih je prisiljavao da se odriču imovine, prijatelja ali i vlastite djece. Jones je rješenje pronašao u prebacivanju kulta u džungle Gvajane gdje je osnovao naselje Jonestown.

Nakon što su pristigli u Gvajanu Jones je svima oduzeo dokumente, pasoše a one koji su se bunili podvrgao je fizičkom kažnjavanju. Svi vidovi kontakta sa vanjskim svijetom su bili uskraćeni tako da su stanovnici Jonestowna živjeli izolirani. Jones je u to vrijeme imao ozbiljne mentalne probleme te se odao opojnim drogama. Opisivao se kao mješavina Lenjina i Isusa Krista.

Zbog sve češćih glasina o neljudskim uslovima u Jonestownu, američki kongresmen Leo Ryan je 18. novembra odlučio da posjeti Jonesovu zajednicu. Na prvi pogled sve je izgledalo normalno, te je kongresmen dočekan svečano, no ubrzo mu je bilo jasno da nešto nije uredu. Delegacija se uputila ka pisti kako bi pobjegla, no dok su čekali pilote usmrtili su ih Jonesovi tjelohranitelji.

Iste večeri Jones je zajednici saopćio kako će ubrzo u njihovo naselje doći vojnici koji će ih mučiti. Njihov dolazak opisao je kao apokalipsu, a sljedbenici su mu povjerovali. Naredio je svim članovima zajednice da se okupe u glavnom paviljonu gdje im je saopćio kako je jedino presotalo da se ubiju.

Kompletan događaj je sniman, te je poznato da su neki tražili da se poštede djeca, no Jones ih je odbio. Doneseno je piće koje je bilo mješavina, cijanida, sedativa i voćnog soka kojima su prvo otrovana djeca a zatim i ostali. Jones je pronađen sa ranom nastalom vatrenim oružjem.

Ukupan broj poginulih je bio 909, od čega su trećina bila djeca. Neki su uspjeli pobjeći i sakriti se u džungli uključujući Jonesove sinove.

Nakon tragedije u Jonestownu, Hram naroda je identificiran kao “kult”, a Jonesa su mediji opisali kao oličenje zlog vođe kulta. Iako su napisane brojne naučne studije o Jonestownu, i dalje je ovaj događaj predmet istraživanja. Kongres tek treba objaviti dosjee iz svoje istrage Ryanove smrti.